תרגול יוגה – הדרך אל הריפוי והקבלה העצמית

יוגה היא הספורט המושלם, וכנראה שלא סתם נפתחים מכוני יוגה חדשים בכל מקום והחוגים מלאים מתמיד – מדובר על אימון הכושר שזכה למהפכה התדמיתית הגדולה ביותר של השנים האחרונות, שמתחביב הזוי של חוזרים מהודו הפך למיינסטרים של כל שכבות העם והאוכלוסיה, שלא לומר – לטרנד של ממש. 

פירוש המילה יוגה היא אחדות – אחדות של הגוף והנפש, השואפת לקדם את המתאמן לשלמות, לתודעה צלולה ונקיה, ולחיים חופשיים מעכבות והימנעויות. היוגה הראשונה פותחה כבר לפני 2000 שנה וזכתה לגרסאות רבות, הפועלות כולן בדרך דומה, ומאפשרות למתאמנים בהם לחוש כי הם מרפאים את עצמם ומאזנים בין הגוף והנפש, התוססים והעמוסים כל כך בחיי היומיום. 

 

 

על החשיבות של תרגול יוגה

כולנו מבקשים לחיות עד גיל מאוחר, אבל רק חלקנו עושים גם פעילויות אקטיביות להבטחה שנגיע אכן לעת זיקנה, ובמצב בריאותי, שכלי ונפשי טוב. תרגול יוגה מאפשר בעצם רפואה מונעת, שמחקרים מוכיחים את הקשר בינה לבין הרפואה המערבית – יוגה עוזרת להגביר את נוגדי החימצון בגוף, משפרת את מערכות הלב והדם, את המטבוליזם וכל זה מבלי להכניס את הגוף למאמץ או למתח, כמו שקורה בספורט אחר. תרגול יוגה מאפשר לשמור על האנרגיה ולאפשר אותה לכל חלקי הגוף, ובכך סודה.

 

 

תרגול יוגה ונשימה

הנשימה משקפת את המצב הפיזי בו אנו נמצאים – כשהנשימה מהירה, מעיד הדבר על התרגשות, מאמץ, דריכות. כשהנשימה שטחית, יתכן ומדובר בדכאון, כשמפסיקים לנשום מדוב בחרדה או בבהלה פתאומית, וכשהנשימה רגועה ואחידה – הנה, הגענו אל השלווה המבוקשת...

תרגול יוגה גורס, כי בכל עת ניתן להחזיר את הנשימה שלנו אל המצב השקט והרוגע, גם במצבי כאב או לחץ – הפניית תשומת הלב אל הנשימה תעשה את העבודה, ותרגיע מיד את הגוף המתוח ואת הנפש העצבנית, לכן – אחת ממטרות התרגול היא להרגיל את הגוף לנשום נכון, על מנת שגם במצבי חיים אחרים נוכל להשתמש בנשימה זו בכל פעם שנזדקק לה. 

 

 

על תרגול יוגה והדרך אל הקבלה העצמית

תרגול היוגה מכיל את כל הרכיבים הנדרשים לחיזוק כוחות הריפוי העצמי של הגוף, וכל המרכיבים הנדרשים להשגת איזון גוף ונפש. בזמן התרגול אין צורך לאתגר את הגוף וללחוץ אותו אל הקצה, כי אם להקשיב לו וליכולות שלו, ולהיות סובלנים כלפי עצמנו והיכולות שלנו. 

אחד הדגשים המרכזיים בתרגול יוגה הוא הדגש על קבלה עצמית, האפקטיבי במיוחד בזמן כאב. בתרגילים אלה יש לנסות לנשום ולקבל את הכאב מבלי לשפוט אותו או לכעוס על קיומו. המטרה היא ליצור תקשורת חיובית עם האיבר, לדבר אליו, לגעת ברכות, לעסות בעדינות, ולדעת כי הדרך להגיע אליו ולשפר את מצבו, היא קודם כל לקבל אותו ואת המגבלות הכרוכות בו כרגע. 

אפשר לקרוא עוד על החשיבות של  תירגול גופני בבלוג של ליאור סובטניק