המכונית הינה אמצעי תחבורה מורכב מאוד ומכילה מערכות שונות המשתלבות אלו באלו. לכל מערכת יש תפקיד אחר בכל  המכלול ואחת החשובות שבן היא מערכת ההילוכים או בשמה הנפוץ האחר הגיר. הגיר הוא החלק המקשר בין המנוע לגלגלים. תפקידו הוא להעביר את הכוח ועוצמת המנוע למערכת הגלגלים ועל ידי כך לגרום לרכב לנוע. הוא עושה זאת בעזרת מערכת של רצועות או גלגלי שיניים המחוברים לגלגלים. בגיר יש מספר מצבים: נסיעה קדימה, אחורה, ניוטרל ופארקינג שנועל את גלגלי הרכב. מבחינים בגירים ידניים ואוטומטיים נפוצים. קיימים גם גירים רובוטיים, חצאי אוטומטיים ורציפים.

תקלות נפוצות

היות ולגיר חשיבות עליונה, הרי שכל תקלה בו יכולה לגרום לבעיות נסיעה, ובמקרים חמורים, להשבתת הרכב. יש צורך לתחזק את הגיר על ידי טיפולים קבועים שנעשים על פי הוראות היצרנים והכוללים בדיקת תקינות והחלפת שמנים תקופתית. למרבה הצער, נוצרות, לעיתים, תקלות בגירים ומבחינים במספר נפוצות כאלו. גיר מחליק, גיר תקוע שאינו מחליף הילוכים וגיר מתחמם. הסימפטומים לבעיות בגיר יכולות להיות רעשים מכיוון הגיר, חוסר יכולת לשלב את הגיר בעת נסיעה או אפילו בעת חניה, החלקה פתאומית של הגיר ממקומו בעת נסיעה ועוד. 

 

טיפול במכון או במוסך מקצועיים

בעיות בגיר יכולות להיות קלות ואילו החמורות הופכות את הנסיעה למסוכנת ולא בטיחותית. גיר ידני אותו לא מצליחים לשלב בעת ירידה חדה, למשל, לא יבצע את אחד מתפקידיו שהינו  האטת ובלימת הרכב. המשמעות לכך ברורה ומסוכנת. לכן, מומלץ לבדוק את הגיר כל אימת שיש חשד לתקלה. תקלות קלות ניתן לפתור במהירות וללא הוצאות גדולות. חוסר טיפול עלול להוביל להחמרת המצב עד כדי שיפוץ גיר או החלפתו. מכון לתיקון גירים הוא המקום המועדף לטיפול. טיפול בגיר מחייב התמחות רבה בגלל המורכבות העדינה שלו. מדובר על גלגלי שיניים עדינים, רצועות, מחשבי גיר, תיבות אלקטרוניות או מכאנית ועוד חלקים זעירים. יש צורך לאתר תקלות ולתקנן בצורה מושלמת ומדויקת. 

 

שיפוץ גיר או החלפה?

כאשר גיר אינו מתפקד יש אפשרות לשיפוצו או החלפתו. גיר חדש הינו, לרוב, יקר מאוד, ואילו משומש, הוא גיר זול אבל יש צורך לקבל מידע מדויק ככל שניתן על עברו ומצבו. טיפול בגירים הוא תחום התמחות צר ומיוחד ומוסכים כלליים רבים משתמשים בשירותי מכוני גיר מוכרים ומספקים להם עבודה כקבלני משנה. מומלץ לתקן את הרכב אצל מוסך או מכון גירים מוסמכים אשר יש ברשותם תשתית מתאימה. מקום כזה אף מספק אחריות לתיקון הגיר. הישראלים אוהבים ומעדיפים לרכוש מכוניות עם גירים אוטומטיים ועושים זאת מסיבות שונות שהראשיות בהן הן הנוחיות והעובדה שהם עמידים יותר מאשר הידניים. אנשים שאוהבים לנהוג מעדיפים גיר ידני שהינו זול יותר וחסכוני יותר בהוצאות דלק. תהיה הבחירה אשר תהיה. מה שחשוב הוא לתקנם במכון גירים מקצועי.