חיפוש בתי אבות – כיצד למצוא את המקום האידיאלי עבור יקיריכם?

בית אבות הוא מקום מגורים אידיאלי לנמנים על האוכלוסיה המבוגרת, הנדרשים פעמים רבות להשגחה וסיוע צמוד בחיי היומיום שלהם. בתי אבות מספקים תנאי מגורים בטוחים, נעימים ומתאימים ביותר לבני גיל הזהב, ומגורים בהם ישפרו את חיי האדם המבוגר ללא היכר – יאפשרו לו חיים במידת עצמאות המתאימה ליכולותיו, יספקו לו סביבה חברתית תומכת, יעשירו את ימיו בפעילויות, ויעניקו השגחה רפואית וסיעודית סביב השעון ולפי צורך.
 

מתי נדרש חיפוש בתי אבות ?

ההחלטה על חיפוש בתי אבות אינה קלה לקשיש המתקשה לעיתים להשלים עם המעבר, כמו גם לבני משפחתו המטפלים בנושא. עם זאת, יש להבין כי חיפוש בתי אבות הוא הפתרון היחידי לעיתים עבור אנשים מבוגרים, המתקשים לקיים אורח חיים עצמאי וזקוקים להשגחה מתמדת, בעוד ילדיהם אינם יכולים (ובצדק, כמובן) לעמוד לרשותם לכל אורך היממה. חיפוש בתי אבות יאפשר מציאת מסגרת חיים המתאימה לקשישים, המותאמת באופן אישי לכל אחד ואחת מהם.
חשוב לציין, כי חיפוש בתי אבות מבוצע בדרך כלל על ידי בני המשפחה, אולם בחירת המקום בסופו של דבר תבוצע על ידי הקשיש עצמו, לאחר שיבקר במקום מספר פעמים ויתרשם מהפרמטרים החשובים בעיניו.
 

מהם הפרמטרים המובילים בעת חיפוש בתי אבות ?

  1. מיקום – קשישים רבים מעדיפים להמשיך ולגור באיזור המגורים המוכר שלהם, בעוד אחרים יעדיפו דווקא להתקרב ולגור ליד ילדיהם. היוועצו בקשיש, וקבלו החלטה משותפת אודות איזור המגורים החדש שלו.
  2. מענה לצרכים – קיימים סוגים שונים של בתי אבות, המתאימים לרמות תיפקוד שונות של הקשישים המתגוררים בהם, והמסוגלים להציע מכלולי שירותים שונים לאותם קשישים. בעת חיפוש בתי אבות יש לבדוק כי הקשיש, שיתגורר בו יקבל מענה מלא לצרכיו מבחינה רפואית, סיעודית וחברתית.
  3. מסגרת חברתית – בעת חיפוש בתי אבות יש לבדוק את שכבת הגיל הממוצעת של המתגוררים בבתי האבות השונים, ולהתאימה לגיל הקשיש המתעתד להתגורר בהם. כמו כן, יש לבדוק מהם הפעילויות המוצעות לדיירי המקום, ולבדוק שהקשיש מעוניין להשתלב בפעילויות אלה.
  4. גם אם הקשיש אינו נדרש למחלקה סיעודית, חשוב לחפש בית אבות שבו קיימת מחלקה כזו, למקרה שתזדקקו לה בעתיד.
  5. תקציב – יש להתאים את בית האבות המיועד ליכולת הכלכלית הנדרשת למימון המגורים והשירותים באותו מקום, לפיכך טרם תחילת חיפוש בתי אבות, חשוב לבדוק את משאבי המימון העומדים לרשותכם. חשוב לדעת, כי במקרים מסוימים ניתן לפנות למדינה על מנת לקבל תמיכה כלכלית למגורים בבתי אבות ממשלתיים.
  6. יש לבדוק כי לבית האבות קיים רשיון הפעלה שניתן לו על ידי משרד העבודה והרווחה, היות ואי קיומו של רשיון כזה מעיד על האפשרות שבית האבות פועל בצורה פיראטית.

 

קישורים שימושיים: קלנועיות