עבודה לחיילים משוחררים - כל האפשריות פתוחות

התקופה שלאחר הצבא עלולה להיות מעט מתסכלת. בפעם הראשונה בחייהם החיילים המשוחררים נאלצים למעשה לארגן בעצמם את חייהם ולהתמודד לבדם עם העולם הגדול והמפחיד לעיתים. לא עוד המסגרות הנוקשות אך הנוחות להפליא של התיכון והצבא. בתקופה מלחיצה זו – על החיילים המשוחררים לדאוג לעצמם וליצור מכלום את המסגרות שמתאימות עבורם.

הדבר נכון ביתר שאת בעיקר בכל הקשור לעבודה ולימודים לאחר צבא. הצורך הדחוף לפרנסה ועצמאות מחייב מציאת מקצוע מתאים ולעיתים קרובות אף ללמוד את הלימודים שיכשירו אותנו למקצוע זה. 

 

אפשרויות לימודים לחיילים משוחררים

ניתן בצורה גסה לחלק את הלימודים לשתי קבוצות: לימודי מקצוע ותעודה ולימודי תואר. לימודי מקצוע הינם כאלו המיועדים פרופר ללימוד של מקצוע מסויים. הדגש הוא פחות על תיאוריות ונושאים כלליים אלא שקיים מיקוד גבוה במקצוע המיועד.

 

לרוב הלימודים הללו יהיו קצרים משמעותית מלימודי תואר, ובסופם החייל המשוחרר כבר יהיה מוכשר ומתאים למקצוע אותו למד. גם לימודי תואר עשויים להיות מכונים למקצוע עתידי, אך הם הרבה פחות ממוקדים, כולים נושאים כלליים רבים ועיסוק בתיאוריות ובפיתוח הכלים האישיים.

 

לא בכדי רבים ממסיימי התואר אינם יודעים עדיין במה הם רוצים לעבוד. לימודים אקדמאים מחייבים במקרים רבים גם להתחיל בתהליך של השלמת בגרויות ומבחן פסיכומטרי, כך שהמעבר מהצבא למסדרונות הפקולטה אינו מיידי.

 

אפשרויות עבודה לחיילים משוחררים

לרוב מדובר בעבודה זמנית. החייל המשוחרר עדיין אינו סגור על מקצוע לחיים והעבודה מהווה עבורו כאמצעי פרנסה ומימון הלימודים ותו לא. בארץ ניתן למנות מספר סוגים נפוצים של עבודה: שיווק ומכירות, אבטחה, בנייה, תחנות דלק, צוותי בידור באילת (למוכשרים שבינינו...) הדרכה והוראה. (רק כזו שאינה מחייבת השכלה פורמלית).

 

עבודה בחו"ל הינה אופציה החביבה במיוחד על החיילים המשוחררים. היא מאפשרת לשלב באופן כמעט מושלם בין טיול מרעננן בעולם ובין פרנסה גבוהה מאד. היא משמשת למימון לימודים עתידיים בארץ, לימודי תואר, תעודה או קורס הכנה לפסיכומטרי. בניגוד לארץ – בחו"ל קיים פער גדול בין פוטנציאל הרוחים של עבודה במכירות לבין שאר העבודות, וזו הסיבה שרוב הצעירים הישראלים נוטים לכיוון של עבודה במכירות בחו"ל.

 

העבודה מתבצעת לרוב בקניונים המובילים בחו"ל, ושמה הנרדף הוא עגלות בחו"ל. ניתן באמצעות עבודה זו להגיע לשכר הגבוה בהרבה מעבודה דומה בארץ, אולם מי שרוצה להמנע מהתקלות בשלטונות ההגירה המקומיים – כדאי שיחפש עבודה חוקית בלבד. בהקשר זה ניתן לחזות במגמה רווחת של העלאת נתח העובדים באירופה לעומת העובדים בארה"ב או באוסטרליה.

עבודה באירופה הפכה לאטרקטיבית יותר ויותר גם עקב מטבע היורו החזק, וגם עקב היותה חדשה ובתולית לעומת יבשות אחרות.