מעצבים את הבית- המדריך לבחירת אדריכל

בעת עיצוב דירה, כדאי לשקול לשכור את שירותיו של אדריכל שיהיה אחראי בתכנון הבנייה ועיצוב חלל המבנה. מדובר באיש מקצוע שילווה אתכם במשך כל חודשי הפרויקט, יהיה בקשר עם הגורמים האחרים הלוקחים חלק בפרויקט וייצג אתכם בפני הרשויות המקומיות במקרים הרלוונטיים להיתרי בניה (במידה ואכן יידרש).

כמו בכל תחום אחר, ואף יותר, חשוב לבחור בקפידה את איש המקצוע ולא להקל ראש בהליך הבחירה, הכולל תחקיר שיאפשר לכם לקבל את המידע המעודכן והאמין ביותר לגבי המוניטין, הניסיון המקצועי והתאמתו לתפקיד, שכן באחריותו של האדריכל לא רק משימת התכנון אלא גם ההוצאה לפועל של התכנון האדריכלי וניהול קשר מול גורמים מקצועיים. להלן מספר טיפים שיוכלו לסייע לכם בבחירת איש המקצוע:

המלצות ואיתור מידע

כדאי לספר לכל החברים, המכרים והמשפחה על השיפוץ המתוכנן ולבקש המלצות על אדריכלים שאלה מכירים באופן ישיר או עקיף כמקצועיים ואמינים בעבודתם. ברגע שתיווצר רשימה מינימאלית של אדריכלים, חשוב לוודא כי לכולם יש רישיון לעסוק בתחום, רשומים בלשכת "רשם המהנדסים והאדריכלים" ואולי אף חברים באגודת המהנדסים והארכיטקטים (דבר המעיד על רצינותם ומקצועיותם).

לגבי האדריכלים בעלי הרישיון, כדאי להיכנס לאתר הבית שלהם על מנת להתרשם מפרויקטים שליוו ומהניסיון המקצועי שצברו. ניתן גם לחפש ברשת מידע כללי אודותם/ הערות שליליות או המלצות ומשובים כלליים במסגרת פורומים בתחום. בשלב מתקדם יותר, לגבי אדריכלים שנראים כמתאימים על פני השטח, כדאי לבקש שמות ופרטי התקשרות עם לקוחות ששכרו את שירותיהם בעבר על מנת שתוכלו לקבל את התרשמותם ולדלות מהם מידע רלוונטי כמו למשל קיומן של תכונות כמו יושר, עמידה בלוחות זמנים ועוד. בדרך זו תוכלו גם לבחון מקרוב פרויקטים שבוצעו על ידי האדריכל ולהתרשם מהתוצאות בפועל.

התרשמות אישית

כדי להתרשם באופן אישי מהאדריכל הפוטנציאלי, כדאי ליזום שיחה טלפונית מקדימה, בה תוכלו להתרשם באופן ראשוני מאיש המקצוע, יחסי האנוש שלו ומידת סבלנותו ולקבוע פגישה פרונטאלית מסודרת בה תוכלו לשאול את כל השאלות הרלוונטיות ולבחון את מידת הכימיה ביניכם, שכן אתם צפויים לבלות תקופה לא מבוטלת יחד וחשוב שתרגישו נוח איתו. מדובר בהזדמנות בה תוכלו לקבל מידע לגבי מידת זמינותו, כיצד מתוכנן להתבצע הפיקוח על הפרויקט והתקדמותו, כמה זמן הוא צפוי להימשך, כיצד הוא רואה את חלקו בפרויקט וכל שאלה שנראית לכם חיונית על מנת לקבל את ההחלטה לגבי האדריכל לביצוע המשימה (וגם תוכלו לעמוד בדרך זו על מידת סבלנותו לשאלותיכם).

בנוסף, במהלך הפגישה בחנו האם נראה כי האדריכל מצליח להבין את נקודת מבטכם והסתכלותכם לגבי נושא העיצוב בכלל ובפרט הסגנון העיצובי והצרכים שלכם במגרש הביתי. איש מקצוע מתאים יהיה קשוב לרעיונותיכם ויתייחס להם במסגרת התכנון ככל המתאפשר, וזאת לעומת אדריכל אחר שיתעקש על עמדתו ולא יהיה מוכן להתחשב בעמדתכם. בכל מקרה, קחו בחשבון שאדריכל מנוסה ומקצועי יידע לתרגם את רצונותיכם מהפן התיאורטי לפן הפרקטי גם מבחינה תכנונית וגם מבחינה ביצועית ולכן חשובה ההבנה ההדדית ביניכם.

החלטה סופית

לאחר שהגעתם להחלטה לגבי האדריכל המתאים עבורכם, חשוב שהחוזה יכלול את כל הנושאים העומדים על הפרק, לרבות תחומי אחריות, תשלומים ושכר טרחה, לוחות הזמנים מוגדרים וכל פרט שסוכם ביניכם בעל פה וחשוב שיעלה על כתב למען הסר ספקות או אי הבנות.