אימון עסקי – סיפורו של משה, שחייב את זה לעצמו

"הפעם זה חייב להצליח", חשב משה לעצמו. ואכן, בגיל 43, אחרי קריירה ארוכה כשכיר וכעצמאי בעל עסק, הגיע הזמן שיצליח להתרומם סוף סוף, ולהצליח להניע את חברת אספקת החומרים לבניה שההחלטה על הקמתה עלתה במוחו לפני מספר חודשים, כשהחברה הקודמת שהקים, בתחום ההובלות נאלצה לסגור את שעריה עקב חוסר בהכנסות. כלפי חוץ תירץ לכולם שזה המיתון, וזה המצב, והתחרות בין חברות ההובלה גדולה מדי, אבל עמוק בפנים הוא ידע שזה לא כך, והוא ידע שהוא עשה טעויות בדרך, ואולי הפעם הוא יצליח להימנע מהם. אולי. 

 

 

על הטעויות העסקיות שכולנו עושים (ונשבענו שלא נעשה)

טעויות עסקיות ושגיאות בהתנהלות עסקית הם מנת חלקם של מרבית המנהלים ובעלי העסקים, שבמרבית המקרים הם אנשי מקצוע מצוינים, אבל חסרים את הידע הנדרש לניהול העסק - ניהול, שיווק ופרסום, ניהול משא ומתן, תקשורת בין אישית, חשבות ומימון ואחרים. לא פלא שעסקיו הקודמים של משה נכשלו – הוא שגה בערוצי הפרסום שבחר לעסק שלו, הוא לא השכיל להעסיק עובדים בזמן (כמו כולם הוא חשב שיוכל לעשות הכל בעצמו), וכשכבר שכר לעצמו עוזר, עשה את זה בתקופה לחוצה בה לא היה לו זמן להכניס את העוזר בסוד העניינים (מה שגרם לעוזר להשתעמם ולעבוד בחוסר יעילות, ולמשה לכעוס עליו מאוד), ואלה רק חלק מהדברים. נכון שאתם לא מאמינים שהפעם זה יצליח ? גם משה לא באמת מאמין. 

 

 

על תפקידו של אימון עסקי ועל השינוי המהותי שהוא יכול לחולל

בדיוק בשביל אנשים כמו משה, מי שכבר ניסו להקים עסק וכשלו, מי שהם כבר בעלי עסק אולם מרגישים שהעסק לא מתפקד או זורם כמו שהיו רוצים, מי שנמצאים בצומת דרכים ונדרשים לקבל החלטות, מי שלא יודעים כיצד לנהל תקציב או תזרימי מזומנים – לכל אלה יוכל אימון עסקי לעזור מאוד. 

תפקידו של המאמן העסקי הוא לסייע לבעל העסק להגשים את החזון שלו. אימון עסקי הוא תהליך חיצוני, הרואה את הדברים מבחוץ ויכול לנהוג באובייקטיביות, ומכאן כוחו – הוא מסוגל לנער את בעל העסק, הוא מסוגל להניע תהליכים, ויש לו את הכוח לייעץ באמת ולסייע לבעל העסק להתנהל במיקרו ובמקרו. 

אימון עסקי הוא תהליך שכל בעל עסק לוקח לכיוון אחר – יש מי שינצלו את תהליך אימון עסקי בכדי לקבוע את החזון העסקי שלהם, יש מי שינסו לשפר את תהליכי השיווק בעסק, ומי שירגישו שהם זקוקים לתהליך אימון עסקי בכדי לצאת ממשבר (שאז זה לעיתים קצת מאוחר מדי). וכמובן – אימון עסקי יכול לסייע מאוד למי שכבר עשו טעויות בעבר ולא רוצים לחזור עליהם שוב. ורגע, כבר הגעתם לבקר בעסק החדש של משה  ? כדאי לכם. הוא מצליח מאוד.