איכות הזהב - לפי מה היא נקבעת?

חשוב לדעת כי בישראל קיים חוק של מכון התקנים הישראלי אשר קובע כי כל זהב חייב לעבור תהליך שמטרתו היא לאמת שהזהב אכן טהור, באיזו רמה ובכך להבטיח לאנשים אשר מעוניינים לרכוש אותו כי הם אינם רוכשים זהב מזויף.
 

דרגות שונות של זהב והתקן


בישראל החוק מותיר לשווק זהב בהתאם לדרגות של 9,14,18,21,22 ו- 24 קרט. בנוסף, קיימת הגדרה ברורה של מוצר זהב, אשר אומרת כי מדובר במוצר שעומד בדרגת טוהר של 375 לפחות. תקן 299 מותיר לשווק אך ורק מוצרים העשויים מזהב ומותאמים לדרישות התקן. כלומר, המוצר חייב להיות עם סימן של היצרן, חובה לחרוט עליו את מספר הקרטים או אלפיות הזהב הקיימות בו  וחייב להופיע בו סימן אימות המאשר כי אכן כל הנתונים שרשומים על המוצר אומתו ונכונים. סימן זה יוטבע על המוצר המשווק על ידי מכון התקנים וזאת רק לאחר שנעשו כל הבדיקות הדרושות על פי התקן. חשוב לדעת כי אם מדובר במוצר זהב שמשקלו הוא פחות מ- 2 גרם אין חובת אימות.
 

זיהוי איכות הזהב- נקודות חשובות

 

  • סימון- תמיד יש לוודא כי המוצר אותו אתם קונים מאומת כראוי, דהיינו כי מופיע עליו הסימון הנכון. קחו לתשומת ליבכם כי רוב הפעמים הסימון הוא מזערי ולכן רבים עושים את הטעות ומוותרים על הבדיקה, דבר אשר יכול להוביל למפח נפש בשלב מאוחר יותר כאשר הם מגלים כי הסימון אינו תואם להבטחה של החנות אשר מכרה להם את המוצר. לכן, אין לוותר על שלב זה. בכל חנות יש זכוכית מגדלת אשר תעזור לכם לראות מהו הסימון המופיע על הזהב.
  • לוח אימות- בכל חנות יש לוח סימונים המיועד ללקוחות. תמיד יש לדרוש לראות את הלוח והסימונים עליו על מנת לבדוק את המוצר. אם בחנות טוענים כי אין להם לוח סימונים, המשיכו לחנות הבאה או פנו אל מכון התקנים על מנת שיבצעו בדיקת אימות לאותו תכשיט. הבדיקה אינה עולה כסף.
  • חשבונית- וודאו כי החשבונית לאחר קנייה כוללת את סוג התכשיט אותו רכשתם, את המשקל שלו וכן את הדרגה המוגדרת של הטוהר שלו.

 

מסחר בזהב- השקעה משתלמת


בתקופה לא יציבה של המניות והכלכלה העולמית, השקעה בכל הקשור אל מסחר בזהב היא אחת ההשקעות המשתלמות ביותר. אך גם כאן חשוב לשים דגש על הכנה מקדימה אשר כוללת בדיקה מקיפה כי אכן מדובר בזהב אמיתי אשר מסומן בהתאם לתו התקן של מכון התקנים הישראלי. אם גם אתם החלטתם להשקיע בזהב ההמלצה היא לקרוא את כללי החובה במאמר זה וכן להגיע להחלטה ברורה באשר לסוג הזהב אותו אתם מעוניינים לקנות (זהב צהוב, אדום, לבן, גולדפילד), וכן ריכוז הזהב בכל תכשיט.