על האפשרויות השונות שבשרתי אחסון אתרים – לבד או ביחד ?

אחסון אתרים באינטרנט מתחלק ברובו ל-4 סוגים שונים של אפשרויות אחסון, המתאימות לסוגים שונים של אתרים, של בעליהם, ושל אופי האתר שהם מבקשים לעצמם. על כך ועוד במאמר הבא. 

 

אחסון אתרים בחינם – בסיסי וראשוני

אחסון אתרים בחינם הוא צורת ניהול האתרים הבסיסית והראשונית ביותר, המיועדת בעיקר לאנשים המבקשים להתנסות בהקמת אתר חדש, ואינה מיועדת לחברות או לעסקים, המעוניינים להחזיק אתר המייצג נאמנה את החברה שלהם. חברות המציעות אחסון אתרים בחינם עושות זאת באמצעות הוספת פרסומות לאתרים אלה, המאפשרים למפרסמים "לגזור קופון" מהגולשים המבקרים באתר. אתרים המוצבים על גבי שרתי אחסון חינמיים הם אתרים קטנים יחסית שאינם צפויים לביקור של גולשים רבים מדי בו זמנית, שכן אתר אחסון האתרים בחינם לא יצליח לארח גולשים רבים מדי בו זמנית. 

כתובות הדומיין של שרתי אחסון בחינם הן לרוב כתובות ארוכות שאינן משמשות להקלדה בדפדפן, כי אם להגעה דרך אינדקס אתרים או מנועי חיפוש. השירותים שמעניקים שרתים אלה הם בסיסיים למדי, ואינם כוללים פונקציות מתקמות דוגמת שרתי מייל, בסיסי נתונים או מערכת סטטיסטיקה. 

 

אחסון אתרים שיתופי – בחירה נכונה לאתרים חכמים

צורת אחסון זו היא הנפוצה ביותר, ומיועדת לאתרים שאינם גדולים מאוד או שגולשים אליהם אלפי אנשים מדי שניה (כמו גוגל, אמאזון, או אפילו ויינט). הבחירה בשרתי אחסון שיתופיים מאפשרת לבעלי אתרים ליהנות מהאמינות והאיכות של שרתים אלה, מבלי להידרש למחיר הגבוה של שרת יעודי (אודותיו נדון מיד). שרתי אחסון שיתופיים מציעים לבעלי האתרים ולחברות בנית אתרים המאחסנים עליהם, את מירב השירותים והיכולות הנדרשות להם לניהול האתר – כולל מערכת מיילים, מערכת סטטיסטיקות, שטח אחסון גדול ויכולת לארח מספר רב יחסית של גולשים באתר. מחירי האירוח נגזרים בדרך כלל מגודל האחסון הדרוש ומנפח קו הגלישה אל השרת וממנו. 

 

אחסון אתרים על גבי שרת יעודי לא מנוהל – לבעלי אתרים שיודעים מה הם רוצים (ועושים)

שרתים יעודיים מתאימים לבעלי אתרים גדולים המבקשים פרטיות ובלעדיות לאתר שלהם על גבי השרת המאחסן אותו, בעיקר משיקולי שיפור ביצועי האתר ומקום רב יותר לאחסון החומר הנכלל בו. במידה ובעל האתר בוחר בשרת יעודי שאינו מנוהל, המשמעות היא כי עליו לנהל את השרת בעצמו (על ידיו הוא או על ידי מנהל טכני המוסמך לעשות זאת). 

 

אחסון אתרים בשרת ייעודי מנוהל

אם נמשיך את הקו שהוצג בסעיף הקודם, הרי שהבחירה בשרת אחסון מנוהל מאפשר לקבל יחד עם השרת גם צוות טכני מטעם חברת האחסון, העוסק בכל הדרוש לניהול האתר היומיומי והשגרתי. מחיריהם של שרתים אלה תלוי בכל הפרמטרים שהוזכרו עד כה (גודל השטח הדרוש, הקו הדרוש לתקשורת, וכו'), ובנוסף – נובע המחיר משעות התמיכה וביכולת הטכנית המושקעת בניהול.